23/07/2019   יום שלישי

צוואות הדדיות

ייעוץ אישי

קישורים

ארכיון חדשות

אודות

עמוד הבית
קבל חדשות ומאמרים ישירות לתיבת הדואר

:שם פרטי

:שם משפחה

:דואר אלקטרוני


אבהות

מאמרים


תביעת אבהות - כללי (מס"ד 2מ)

גרסא להדפסהתביעת אבהות הינה תביעה שיכול להגיש קטין, אחד מהוריו או אפוטרופוס שמינה בית המשפט לקטין, כנגד נתבע/ת ובמסגרת תביעה זו נדרש בית המשפט להצהיר, כי הנתבע/ת הוא אביו או אימו של הקטין. מטרתה של תביעת אבהות הינה, בדרך כלל, לבסס תביעת מזונות מן האב או האם, אשר מכחישים את עצם היותם הוריו הביולוגיים של הקטין ומסרבים לדאוג לצרכיו של הקטין מסיבה זו.

אחת הבעיות הניצבות בפני הקטין בתביעת אבהות היא הוכחת האבהות. כידוע, מזה מספר עשורים, ניתן להוכיח אבהות ביולוגית, ברמה גבוהה מאוד של וודאות, באמצעות בדיקת אבהות שנעשית על ידי בדיקת רקמות במעבדה.

ואולם, בכל פעם שנדרשו בתי המשפט לשאלה אם יש לחייב נתבע/ת לעבור בדיקת רקמות קבעו הם, באופן עקבי, כי אין בסמכות בית המשפט לחייב נתבע לעבור בדיקה כזו כאשר הוא מסרב. בדיקת אבהות יכולה להתבצע אך ורק בהסכמת הנבדק. יש לציין, כי עד לפני מספר שנים בדיקת רקמות הייתה כרוכה בנטילת דגימת דם מגופו של הנבדק, דבר אשר נחשב על ידי בתי המשפט משום פגיעה בזכות יסוד של אדם אם הוא מסרב לה.

על אף שבתי המשפט אינם כופים על נתבע לעבור בדיקת אבהות, ההלכה הפסוקה קובעת, כי סירוב לעבור בדיקה כזו היא משום: "כבישת ראיה המסכלת את עצם עשיית הדין". דהיינו, הסירוב יכול לשמש ראיה כנגד המסרב, ומשמעות הדבר שבמקרה של סירוב יכול הנתבע, להיחשב בעיני בית המשפט כהורה ביולוגי של הקטין – התובע (ראה, למשל ע"א 548/78 שרון נ' לוי).
בעניין זה ציין נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט מ' שמגר בעניין ע"א 5943/92 פלוני נ' אלמוני:
"לבית המשפט קנויה הסמכות להסיק מהסירוב האמור את המסקנה ההגיונית היחידה המתבקשת בנסיבות העניין. זכות היסוד אינה שוללת מערכאה שיפוטית את היכולת להסיק מסקנה סבירה מן האופן שבו מתבקש השימוש בה".

עקב התפתחויות טכנולוגיות, בשנים האחרונות ניתן לבצע בדיקת רקמות לא פולשנית, על ידי מסירת משטח מרירית הפה. נשאלת השאלה, האם ניתן לחייב נתבע לעבור בדיקת רקמות בלתי פולשנית כזו?

לאחרונה, השיב בית המשפט המחוזי בחיפה גם על שאלה זו בשלילה (בר"ע (חי') 615/02 פלוני נ' פלונית).

יצוין, כי במדינות המערב נהוגים כללים משפטיים דומים לאלה שאומצו בדין הישראלי. לעומת זאת, קיימות מדינות מערביות אחרות, בהן מוסמך בית המשפט לכפות בדיקת רקמות, כולל בדיקות דם, ואף רשאי לאסור את מי שמסרב לעבור בדיקות אלה.

* מאמר זה, מעצם טבעו, אינו מהווה ייעוץ משפטי או חוות דעת, אלא תיאור כללי של הנושא.
בכל מקרה של עניין ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

אילנית שבת - חלפון, עו"ד (מס"ד 2)
2/26/2003תאריך: 26/02/2003אורן שבת, עו"ד ...
פסקי דין עליון
פסקי דין מחוזיי...
פסקי דין - משפח...
פסקי דין של בד"...
אבהות
אלימות במשפחה
בית הדין הרבני
בית המשפט לענינ...
הגנת הפרטיות
הסכמים
ידועים בציבור
ירושה וצוואות
מזונות אשה
מזונות ילדים
מרוץ הסמכויות
משמורת ילדים וה...
סעדים זמניים
סרבן גט
רכוש
שת"פ ברשת
09-9545033 :פקס 09-9543895 :טלפון

צוואות הדדיות  |  ייעוץ אישי  |  קישורים  |  ארכיון חדשות  |  אודות  |  עמוד הבית

האתר נבנה ע"י Guru4rent בניית אתרים