15/11/2019   יום ששי

צוואות הדדיות

ייעוץ אישי

קישורים

ארכיון חדשות

אודות

עמוד הבית
קבל חדשות ומאמרים ישירות לתיבת הדואר

:שם פרטי

:שם משפחה

:דואר אלקטרוני


אלימות במשפחה

מאמרים בנושא אלימות במשפחה


תביעת פיצויים בגין אלימות של בן זוג (מס"ד 47מ)

גרסא להדפסהתביעת פיצויים בגין אלימות של בן זוג (מס"ד 47מ)

 אלימות פיזית בין בני זוג הינה תופעה נפוצה בימינו. פחות נפוצה היא התופעה של הגשת תביעות בנזיקין כלפי בן זוג תוקפן, בין היתר עקב חוסר מודעות לזכויות המשפטיות לפיצוים.

הדרך הרצויה, אם כי זו אינה הדרך היחידה, להגיש תביעת פיצויים בגין אלימות פיזית של בן זוג הינה הגשת תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים. תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים (להלן:"תביעה אזרחית נגררת") הינה תביעה שניתן להגיש לאחר הרשעת הבעל בפלילים בגין תקיפת בן הזוג, כאשר כתב התביעה המוגש נגד בן הזוג התוקפן צריך להיות מבוסס על אותן עובדות המהוות את העבירה שבגינה הורשע הוא. תביעה כזו צריכה להיות מוגשת תוך 30 יום מהיום בו הפך פסק הדין הפלילי כנגד הבעל לחלוט, כלומר שאין עליו עוד ערעור. עם זאת, יש להדגיש, כי לאחרונה קבע בית המשפט העליון כי ניתן להגיש תביעה אזרחית נגררת גם אם בית המשפט הפלילי הטיל על הנאשם עבודות שירות ללא הרשעה, זאת בהתחשב במגמה ובתכלית של החוק, להיטיב את נזקו וסבלו של הקורבן במעשה הפלילי.

היתרון בהגשת תביעה אזרחית נגררת הוא, שהממצאים והמסקנות ששימשו להרשעת בן הזוג התוקפן, תשמשנה בסיס להטלת אחריות בנזיקין על בן הזוג התוקפן בפני אותו שופט או מותב שדן את בן הזוג התוקפן בפלילים, מבלי שבן הזוג הקורבן יצטרך להוכיח את כל אלה פעם נוספת. עם זאת, יש לציין, תביעה כזו אינה "סוף פסוק" מבחינתו של בן הזוג התוקפן - הנתבע, שכן במסגרת התביעה באפשרותו של בן הזוג התוקפן – הנתבע, להתכחש לנזק שנגרם לקורבן – התובע, לטענתו. במקרים מסוימים, אף יעלה בידי בן הזוג התוקפן- הנתבע להפריך קיומו של נזק כלשהוא.

ניתן להגיש גם תביעה אזרחית "רגילה" לפיצויים בנזיקין, ללא קשר עם קיומו של פסק דין פלילי מרשיע כנגד בן הזוג התוקפן. אולם, במקרה כזה, צריך בן הזוג הקורבן להוכיח את כל היסודות העובדתיים הדרושים להטלת אחריות על הבעל בגין תקיפה לפי פקודת הנזיקין, בפרט דרוש הוכחת מעשה התקיפה עצמו. בניגוד לסברה הרווחת בקרב לא משפטנים, הרי תביעת פיצויים בגין אלימות אינה "נכס" בלעדי לאישה, שכן גם גברים שסבלו אלימות פיזית מנשותיהם יכולים להגיש תביעה לפיצוים מנשותיהם.

מהם ראשי הנזק שבגינם ניתן לתבוע פיצויים ?

בדרך כלל, ניתן לתבוע בגין :

א. אובדן השתכרות בעבר.

ב. אובדן כושר השתכרות.

ג. הוצאות שנגרמו, כגון טיפולים רפואיים, נסיעות, תרופות וכו'.

ג. פיצוים בגין כאב וסבל, פגיעה בכבוד וכו'.

כאשר הפיצוי הנתבע הינו בגין נכות, צריך התובע לתמוך תביעתו בחוות דעת רפואית מבוססת, המפרטת את הקשר הסיבתי בין מעשה התקיפה לבין קיומה של נכות ושיעורה. במקרה כזה ובמידת הצורך רצוי שהנתבע יבחן את חוות הדעת על ידי מומחה רפואי מטעמו, וישקול להגיש חוות דעת נגדית, במידת הצורך.

*מאמר זה, מעצם טבעו, אינו מהווה ייעוץ משפטי או חוות דעת, אלא תיאור כללי של הנושא. בכל מקרה של עניין ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

אילנית שבת (חלפון), עו"ד (מס"ד 47מ)תאריך: 30/12/2004אורן שבת, עו"ד ...
פסקי דין עליון
פסקי דין מחוזיי...
פסקי דין - משפח...
פסקי דין של בד"...
אבהות
אלימות במשפחה
בית הדין הרבני
בית המשפט לענינ...
הגנת הפרטיות
הסכמים
ידועים בציבור
ירושה וצוואות
מזונות אשה
מזונות ילדים
מרוץ הסמכויות
משמורת ילדים וה...
סעדים זמניים
סרבן גט
רכוש
שת"פ ברשת
09-9545033 :פקס 09-9543895 :טלפון

צוואות הדדיות  |  ייעוץ אישי  |  קישורים  |  ארכיון חדשות  |  אודות  |  עמוד הבית

האתר נבנה ע"י Guru4rent בניית אתרים